Relacja - Seminaria Lodziarskie 2019

Najnowsze trendy prosto z Włoch, tajniki sztuki lodziarstwa, niezawodne maszyny, aromantyczna kawa, chrupiące gofry, wafle i opakowania, a także uzupełniające ofertę intuicyjne systemy kasowe i niezbędne w sezonie parasole to tematy przewodnie seminariów lodziarskich 2019 . 

Podczas tej edycji seminariów zagościliśmy  w 8 miastach polski, by zaprezentować kompleksowe wsparcie dedykowane branży lodziarskiej, która rozpoczyna właśnie sezon.
 
Uczestnicy spotkań mieli okazje spróbować między innymi lodowych propozycji, które swoją premierę miały na włoskich targach SIGEP. 
 
W tym roku wśród nowości Fabbri znalazły się intrygujące bazy simplé : czarna wanilia, która pozwala stworzyć lody o idealnie głębokim czarnym kolorze, orzeźwiający aloes oraz jednorożec (w odcieniach różu i błękitu), który na pewno podbije serca najmłodszych klientów.  W ofercie nie zabrakło również produktów, które pozwalają na przygotowanie bardziej klasycznych receptur – między innymi delipast: palone solone masło, czy pistacjowe pesto oraz polew: czarny bez z imbirem, szarlotka,  czekolada z kokosem i czekolada z miętą. Przedstawiono także koncentraty i syropy do przygotowania napojów: lemoniad, herbat i kaw smakowych. 
W odpowiedzi na potrzeby konsumentów i panujące na rynku już od dłuższego czasu trendy, Fabbri również w tym roku zadbała o szerokie portfolio produktów bez glutenu, bez laktozy, wegańskich, bez oleju palmowego oraz premium.
 
W tym roku formuła seminariów Savpol została rozbudowana o dwa elementy, które są uzupełnieniem lodowego biznesu: doceniany przez użytkowników ze względu na prostą instalację, łatwą obsługę i niezawodną pracę system kasowy Dotykačka oraz parasole firmy Litex, które poza cieniem zapewniają widoczności marki.
 
Ponadto wspólnie z firmą  Fabbri przygotowaliśmy  wyjątkową promocję dla uczestników seminariów. W każdej z lokalizacji klienci mieli możliwość zdobycia wysokiej klasy telewizorów i tabletów. W puli nagród było łącznie 16 TV i 80 tabletów.
 
Seminaria lodziarskie nie odbyły by się bez wsparcia  naszych partnerów, firm takich jak : Fabbri 1905, Valmar Gobal, Miran Ice Cones, Coldelite, Malongo, Dotykačka i Litex Promo).
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, partnerom i patronom.
 
 
 
 
 
 
Następny artykuł
Relacja - Szkolenie kawowe MALONGO
Poprzedni artykuł
Relacja - Szkolenie: trendy na Walentynki i Wielkanoc