Relacja - Targi Savpol 2018

W dniach 21-22 października 2018r  w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice odbyła się druga edycja organizowanych przez nas Targów Branżowych Savpol. Do Gliwic zjechali się wystawcy z całej Europy prezentując szeroką ofertę produktów dla sektora piekarniczego, cukierniczego, lodziarskiego oraz HoReCa. 

Z roku na rok organizowane przez nas wydarzenie branżowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów i dostawców.

Tegoroczne Targi odbyły się  w jednym z najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce – w Arenie Gliwice. Przepiękny obiekt w samym centrum Śląska, szeroka oferta dostawców, inspirujące koncepty i trendy branżowe sprawiają, że o Targach Branżowych Savpol mówi się coraz więcej w całej branży.  

W hali Areny Gliwice powstało wiele inspirujących konceptów na aranżacje : cukierni, czekoladziarni, lodziarni, restauracji, baru z drinkami i kawą. W przepięknie zaaranżowanych lokalach swoje dzieła prezentowali Mistrzowie Branży z całego świata. Dzięki ich pokazom klienci mogli poznać i skosztować dań i słodkości m.in. z Dubaju, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Słowenii, Irlanii. Oprócz tego odwiedzający mogli spróbować ponad 50 smaków lodów i poznać gotowy projekt wzorcowej lodziarni wraz z wyposażeniem. 
 
Specjalnie dla klientów z branży HoReCa w Hali Areny powstała wzorcowa restauracja w której przez dwa dni targowe odbywały się pokazy Szefów Kuchni. Można było podejrzeć m.in. sposoby komponowania słodkiego stołu, nowoczesne desery talerzowe, przekąski z ciasta do pizzy, lodowe fuzje, koncepty kanapkowe, konfekcje czekoladowe. Osoby związane z branżą HoReCa mogły zaczerpnąć również inspiracji barmańskich i baristycznych. W mobilnym kontenerze powstał Coffee& Cocktails Bar w którym pokazy prowadził barman i barista z Włoch – Vittorio Agosti. Pomysły i koncepty do wprowadzenia w swoich restauracjach klienci podpatrywali również na strefach: cukierni, czekoladziarni, piekarni, dekoracji czy lodziarskiej. 
 
W trakcie Targów odbyło się 5 konkursów w których można było wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Savpol oraz partnerów. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w:  II Ogólnopolskich Mistrzostwach Lodziarskich Savpol – przygotowanie pucharków lodowych, II Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol – dekorowanie tortów, II Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol – przygotowanie deseru, I Ogólnopolskich Mistrzostwach Barmańskich Savpol – przygotowanie napojów, II Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol – modelowanie figurek. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, umiejętnościami oraz talentem. Na strefie konkursowej przez cały czas trwania targów czuć było atmosferę zdrowej rywalizacji.
 
Po pierwszym dniu targów odbył się uroczysty bankiet. Atrakcją wieczoru był występ kabaretu Łowcy. B oraz Bucket Guys – duetu grającego na wiadrach. 
 
Jak podsumowują uczestnicy Targów – Targi Branżowe Savpol to jedyna taka impreza zrzeszająca branże: lodziarską, ciekierniczą, piekarniczą i HoReCa, która zorganizowana jest na najwyższym poziomie, a panująca na targach atmosfera sprzyja biznesowym kontaktom i dostarcza mnóstwo inspiracji.

Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła nam podczas targów to przede wszystkim zasługa naszych pracowników, klientów,dostawców, partnerów. Dziękujemy Wam wszystkim za obecność, gratulacje i za tak wiele pozytywnych opinii o wydarzeniu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę Targów Branżowych Savpol. 
 
Następny artykuł
Seminaria Lodziarskie 2019
Poprzedni artykuł
Relacja - Szkolenie monoporcje 2017