Seminaria Lodziarskie 2015

W dniach 16-20 marca 2015 odbyła się seria Seminariów Lodziarskich, podczas których zaprezentowaliśmy najnowsze produkty z branży lodziarskiej, cukierniczej i piekarniczej wraz z nowinkami technologicznymi.

W tym sezonie postanowiliśmy postawić na zdrową żywność. Gelato, salute, amore - Lody, zdrowie, radość. Pod takim hasłem odbyły się Seminaria Lodziarskie 2015 organizowane wraz z Firmami: Fabbri 1905, Valmar Global, Miran Wafel, Coldelite oraz ICB Tecnologie. Ponownie odbyły się one we Wrocławiu, Gliwicach, Krakowie, a także w Rzeszowie.

O tym, że lody mogą być smaczne, a przy tym zdrowe, przekonywał nasz doświadczony duet technologów – Szymon Wolański oraz Raffaele Derosa z Firmy Fabbri, która od lat słynie ze stosowania naturalnych barwników. Ponadto, obecnie 90 proc. wyrobów włoskiego producenta pozbawionych jest glutenu. Linię produktów przeznaczonych dla osób będących na diecie bezglutenowej zaprezentowała także Firma Miran Wafel.

Wykorzystaliśmy również okazję by przedstawić szeroką gamę produktów pozbawionych składników pochodzenia zwierzęcego - przede wszystkim: mleka i jajek. Zaprezentowaliśmy m.in. lody śmietankowe wytworzone na bazie mleka sojowego oraz czekoladowe, na bazie wody. Obydwa smaki lodów dla wegan i osób ze skazą białkową spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Seminaria dotyczyły jednak nie tylko lodów. Nasi technolodzy zaprezentowali sposoby na wykorzystanie produktów Fabbri w produkcji pralin. Czekoladki z przeróżnymi nadzieniami, w tym owocowymi, zaskakiwały wyraźnymi smakami i wspaniałymi formami. Pracę nad przysmakami ułatwiała temperówka do czekolady firmy ICB Tecnologie, umożliwiająca stały dostęp do wybornej czekolady o idealnej konsystencji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazów, podczas których na żywo można było zobaczyć jak przebiega proces wyrobu lodów z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń firmy Valmar Global oraz degustacji najnowszych produktów firmy Fabbri. Prawdziwą furorę robiły lody o smaku gumy balonowej w kolorze różowym i niebieskim. Swoją premierę miały także lody o smaku włoskiej babki Pannetone, lody o smaku orzeszków sosnowych pinii czy Sycylijskiego Cannoli na bazie serka owczego Ricotta z dodatkiem Cassate Siciliane, o smaku bakalii w miodzie. Z dobrym przyjęciem spotkały się także lody o smaku wafla.

Podczas Seminariów przedstawiono szereg urządzeń stworzonych dla osób prowadzących działalność branżową. Wśród nich znalazła się m.in. maszyna do lodów typu soft Coldelite, która pozwala na wytworzenie lodów o własnym, indywidualnym charakterze - również z dodatkiem świezych owoców; ekspresy do kawy włoskiej firmy La San Marco czy urządzenia do szybkiego i łatwego przygotowywania chłodzących koktajli, czyli granitory.

Tegoroczne Seminaria Lodziarskie, jak co roku, cieszyły się dużą popularnością – dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Mamy również nadzieję, że wiedza wyniesiona z tegorocznych Seminariów, przełoży się na wzrost jakości produktów i zwiększy atrakcyjność usług świadczonych przez Państwa firmy i zakłady.

Następny artykuł
Sezon Lodziarski rozpoczęty   Gelato Day 2015
Poprzedni artykuł
SweetTARGi za nami