Targi Branżowe SAVPOL 2019 - relacja

W dniach 19-20 października 2019r w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice zorganizowaliśmy już czwartą edycję Targów Branżowych Savpol. Na ten jeden weekend Gliwice stały się światowym centrum piekarnictwa, cukiernictwa, lodziarstwa i gastronomii. Podczas targów nie zabrakło apetycznych wypieków, niebanalnych smakołyków, orzeźwiających lodów, lemoniad, aromatycznej kawy, niepowtarzalnych ciast dekorowanych przez profesjonalistów oraz najlepszego sprzętu od topowych producentów w branży.

Impreza ponownie odbyła się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice – jednym z najnowocześniejszych obiektów na Śląsku. Do Gliwic zjechali się wystawcy z całej Polski, jak i innych europejskich krajów takich jak Francja, Hiszpania, Irlandia czy Włochy.
 

Wszyscy zaprezentowali szeroką gamę swoich produktów kierowanych do sektorów: piekarniczego, lodziarskiego, cukierniczego oraz gastronomicznego. Klienci mieli okazję zobaczyć i posmakować najnowszych trendów kulinarnych, ale także tradycyjnych wypieków. 
 
Podczas targów nasi goście mogli skorzystać ze specjalnych promocji, które obowiązywały jednie w czasie tego wydarzenia. Pokazaliśmy nie tylko dobre jedzenie, ale również najciekawsze rozwiązania aranżacji sklepowych, najnowsze technologie, a także wyposażenie idealne do lokali gastronomicznych i nie tylko.


Pokazy Mistrzów Branży


W czasie trwania Targów Branżowych Savpol na naszych strefach odbywały się liczne pokazy kulinarne. Swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dzielili się z gośćmi najlepsi piekarze, cukiernicy, lodziarze i kucharze z całego Świata. Na piekarni zaprezentowaliśmy tajniki włoskich, francuskich oraz tradycyjnych polskich wypieków, przedstawiliśmy nowości i daliśmy posmakować najlepszego pieczywa od naszych dostawców. 
 

W cukierni było naprawdę słodko. Poranki rozpoczynaliśmy z włoską Amareną, aby później posmakować ciast z lustrzanymi polewami, minideserów dekorowanych glassage’em, francuskich makaroników, a nawet przepysznych czekoladowych tart. Natomiast na czekoladziarni nasi goście mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces produkcji prali, zapoznać się z nowościami oraz posmakować wyśmienitych deserów przygotowanych przez Mistrzów. Nie zabrakło również wspaniałych pokazów dekoratorskich. Profesjonaliści pokazali nowatorskie techniki zdobienia tortów.
 

W strefie poświęconej segmentowi HoReCa zaprezentowaliśmy propozycje dań, które z pewnośnią wzbogacą menu niejednej restauracji. Od pikantnego śniadania, przez obiad, deser, aż po kolację. Gotowali dla Państwa Wojciech Harapkiewicz, Dolores Marin Cisneros, Jarosław „SMOK” Łyczko, Damian Krępeć, Adam Rzewuski i inni.
 

Konkursy z nagrodami
 

W trakcie Targów odbyło się 5 konkursów w których można było wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Savpol oraz partnerów. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w: 
III Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol – dekorowanie tortów,
III Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol – przygotowanie deseru,
III Ogólnopolskich Mistrzostwach Cukierniczych Savpol –dekorowanie muffin,
II Ogólnopolskich Mistrzostwach Barmańskich Savpol – przygotowanie lemoniady.
 
 

W sobotę po raz pierwszy odbył się także konkurs kulinarny – I Ogólnopolskie Mistrzostwa Kulinarne Freestyle Savpol, w którym główną nagrodą było 2000 zł ufundowane przez naszego partnera, firmę Bielmar. Na najwyżyszm stopniu podium stanął Tomasz Czarnecki, drugie miejsce zajął Michał Więcławek, a trzecie pani Elżbieta Wal. Konkurs poprowadził wybitny szef kuchni Wojciech Harapkiewicz, natomiast popisowe dania uczestników oceniało międzynarodowe jury.
 
Wszyscy zawodnicy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami, talentem oraz kreatywnością.

Przyjdź i zainspiruj się!
 
 

Targi Branżowe Savpol to nie tylko stoiska naszych wystawców, pokazy i konkursy. To także ogromna liczba pomysłów i inspiracji. Nasi klienci mogli skosztować pysznych, cynamonowych bułeczek, jak również poznać ich produkcję. Pokazaliśmy pełne realizacje sklepowe łączące najnowsze technologie i współczesny design. Daliśmy gościom okazję posmakować lodów rzemieślniczych, przygotowanych przez naszych Mistrzów. Zaprezentowaliśmy także w jaki sposób wykorzystać małą powierzchnię użytkową i zmienić ją w doskonale wyposażoną lodziarnię.
 
 

W specjalnej Strefie Kawy, bariści serwowali pyszne herbaty, odświeżające lemoniady, korzenne latte, a nawet marcepanowe cappuccino.
 
Gorączka sobotniej nocy
 
 

Sobotni wieczór targów zwieńczył uroczysty koncert zespołu Feel. Wszyscy bawili się wyśmienicie i nie oszczędzali na parkiecie. Pan Piotr Kupicha wraz z całym band’em zadbali o świetną atmosferę oraz pozytywne nastroje naszych gości. 


Dziękujemy wszystkim wystawcom oraz naszym gościom za obecność i zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!

Następny artykuł
Expo Sweet 2020
Poprzedni artykuł
Targi Branżowe SAVPOL 2019