Wizyta Jean Michele Perruchon

W dniach 8 i 9 listopada w naszych oddziałach w Łodzi oraz w Krakowie odbyło się spotkanie z wybitnym szefem Jean Michele Perruchon, który przeprowadził pokazy cukiernicze.

Jean Michele Perruchon w 1989r. wraz z GJ Belloute otworzyli Ecole Bellouet Conseil, szkołę gastronomiczną przeznaczoną dla profesjonalistów. W 1993r. Perruchon wygrał prestiżowy, dożywotni tytuł „Meilleur Ouvrier de France” - co oznacza Najlepszy Francuski rzemieślnik. Od tego momentu prowadzi kursy oraz szkolenia cukiernicze we Francji i za granicą. Wydał również wiele książek cukierniczych.

Wszystkich zebranych na pokazie niewątpliwie połączyły miłość do jedzenia, pasja tworzenia i niezwykłe receptury. Uczestnicy mieli okazje poznać 5 niezwykle kuszących, ujmujących doskonałym smakiem, perfekcyjną prezentacją oraz wielością tekstur i składników receptur.

Wszystkim towarzyszyła cudowna atmosfera, którą potwierdzały uśmiechy na twarzach naszych gości, a umiejętność i otwartość Szefa również zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Spotkania te były doskonałą okazja aby poznać sztukę cukiernictwa od innej strony.

Wielokrotnie już powtarzaliśmy, że Savpol – Mistrzowie dobrego smaku zawsze trzyma z najlepszymi, dlatego z tego miejsca pragniemy podziękować za kolejną udaną kooperację, także naszym dostawcom Callebaut, Remy Cointreau, Gastronomie Cointreau, Akademia Czekolady Les verges Boiron.
Następny artykuł
Strona naszej marki - ALFAPRO
Poprzedni artykuł
Aktywna jesień 2023