Relacja - Szkolenie kawowe MALONGO

3 intensywne dni szkoleniowe przepełnione aromatem kawy, mnóstwo baristycznych inspiracji i spora dawka wiedzy o różnych mieszankach kaw. 

W dniach 24 - 26 kwietnia odbyły się 3 szkolenia zorganizowane wspólnie z marką Malongo, które odbyły się w Centrum Szkoleniowym Savpol w Gliwicach. 
 
Pierwszy dzień szkoleniowy dedykowany był właścicielom lodziarni, piekarni oraz cukierni. Przedsiębiorcy dowiedzieli się o tym jak zwiększyć swoje zyski na sprzedaży kawy i na co szczególnie zwracać uwagę mając ją w ofercie. 
 
Poznali korzyści bardzo zyskownego systemu 1,2,3, który m.in. gwarantuje kawę najwyższej jakości przy każdym procesie przygotowywania, jest łatwy w obsłudze oraz wydajny, zapewnia prosty proces wdrożenia pracownika w przygotowywanie oraz podawania kawy. Dodatkowo było mnóstwo degustacji różnych mieszanek kaw, wskazówki dotyczące tworzenia kawowego menu oraz praktyczne warsztaty przygotowania i podawania kawy. 
 
Drugi dzień był adresowany do pracowników lodziarni, piekarni oraz cukierni. Mieli oni okazję nauczyć się przygotowywania kaw tradycyjnych oraz smakowych. Porównywali różne mieszanki kaw, tworzyli menu kawowe, a także nauczyli się jak zrobić kawę idealną w 3 krokach czyli z systemem 1,2,3 Malongo. 

W ostatnim dniu w szkoleniu uczestniczyli właścicieli oraz pracownicy branży HoReCa. Tematem przewodnim był "Coffee - Foodparing" czyli dopasowywanie odpowiedniej mieszanki kawy do rodzaju zamawianego przez klienta deseru.
Było dużo praktycznych warsztatów z przygotowywania kaw tradycyjnych, smakowych, a także kawowych koktajli. Wszystko to po to, by dostarczyć uczestnikom inspiracji w tworzeniu idealnego menu kawy i drinków. 
 
Wszystkie szkolenia prowadził certyfikowany barista z Francji - Romain Vernot ze wsparciem naszej baristki - Sylwii Ślusarskiej.
 
Uczestnikom dziękujemy za wspaniałą atmosferę i zaangażowane, a prowadzącym za przekazaną wiedzę, umiejętności oraz mnóstwo inspiracji. 
 
Następny artykuł
Targi Branżowe SAVPOL 2019
Poprzedni artykuł
Relacja - Seminaria Lodziarskie 2019